TÜRKİYE’DEKİ YATIRIMLARA ODAKLANMIŞ EN BÜYÜK ÖZEL SERMAYE ŞİRKETİ ACTERA GROUP, KİŞİSEL BAKIM ÜRÜNLERİ PERAKENDESİNİN LİDERİ GRATİS’E ORTAK OLDU

TÜRKİYE’DEKİ YATIRIMLARA ODAKLANMIŞ EN BÜYÜK ÖZEL SERMAYE ŞİRKETİ ACTERA GROUP,KİŞİSEL BAKIM ÜRÜNLERİ PERAKENDESİNİN LİDERİ GRATİS’E ORTAK OLDU.

 

500’den fazla mağazası ile kişisel bakım ürünleri perakendesinde Türkiye’nin lideri olan Gratis ile Actera Group’un ortaklık sözleşmesi imzalandı.

Ortaklar, Demir Sabancı tarafından 2009 yılında kurulmuş olan Gratis markasının, ulusal ve uluslararası pazarlarda gelişimi için birlikte çalışacaklar.

Tamamı kendisine ait 76 ilde 500’ün üzerinde mağaza ile faaliyet gösteren Gratis, kurulduğu günden itibaren, müşterilerini en kaliteli ürünler ile en iyi fiyata buluşturma konusunda uzmanlaşmıştır. Gratis yurt geneline yayılmış mağazalarıyla hem erişilebilirlik, hem de müşteri deneyimleri konusunda alışkanlıkları değiştirmiş ve tüketicilerinin yaşamlarında fark yaratmayı başarmış bir organizasyondur. Bağımsız pazar araştırmalarında, kişisel bakım ürünleri perakendesinde Gratis her yıl, pazar payını en hızlı arttıran ve bilinirliği en yüksek marka olarak konumlanmaktadır. Gratis aynı zamanda, sektördeki ulusal ve uluslararası üreticilerin ve markaların, tüketiciye ulaşabilmesi için çok önemli ve en doğru kanaldır. 6 milyona yakın sadakat kartı bulunan Gratis, sürekli ve sürdürülebilir büyüme vizyonu ile açtığı ve açacağı AVM ve cadde mağazaları ile tüketicilerine erişimini her geçen gün biraz daha arttırmaktadır.

 

Gratis Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Demir Sabancı “Bu ortaklık ile şirketin büyümesi daha da hızlanacak. Gratis’in sahip olduğu lider konumunu, önce bölgesel, sonra da küresel boyuta taşımak istiyoruz” dedi.

 

Actera Group Kurucu Ortağı Murat Çavuşoğlu ise düşüncesini “Toplumun her kesimine, en uygun fiyat ve üst düzey hizmet kalitesi ile sunan ve uluslararası en iyi uygulamaları hızla hayata geçirerek kendisini ve pazarı sürekli geliştiren Gratis’in, büyümesine katkıda bulunmak için bu ortaklığı gerçekleştirmekten heyecan duyuyoruz” diye ifade etti.

 

Ortaklık sürecinde Gratis’in danışmanlıklarını Ernst&Young, Fox Horan & Camerini, Sigma YMM, Kolcuoğlu Demirkan Koçaklı Avukatlık Ortaklığı ve Mazars denge; Actera Group’un danışmanlıklarını ise Kirkland & Ellis, Verdi Avukatlık Ortaklığı, PwC ve Peppers & Rogers Group üstlenmiştir.

 

Actera Group, danışmanlığını yaptığı fonların, 2,8 milyar ABD dolarını aşan varlık bazı ile Türkiye’deki yatırımlara odaklanmış en büyük özel sermaye şirketidir. Yatırım yaptığı şirketlerde toplamda 40.000’den fazla çalışana ve 5 milyar ABD dolarını aşan ciroya sahiptir.

Türk şirketlerinin yurt içinde ve yurtdışında büyümelerine destek olan Actera Group’un danışmanlığını yaptığı fonların yatırımcıları, Kuzey Amerika, Avrupa, Uzakdoğu ve Ortadoğu merkezli emeklilik fonları, kalkınma bankaları ve devlet yatırım kurumları da dahil olmak üzere dünyanın önde gelen büyük uluslararası kurumsal yatırımcılarıdır.