OMV bir kez daha sürdürülebilirlik alanında sektör lideri oldu

Avusturya merkezli uluslararası entegre petrol ve doğal gaz şirketi OMV, global Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) derecelendirme kuruluşları tarafından bir kez daha sektöründe sürdürülebilirlik lideri olarak seçildi. OMV, ISS (Kurumsal Paydaş Hizmetleri) tarafından üst üste üçüncü kez birinci sınıf statüsüne layık görülürken; MSCI (Morgan Stanley Capital International) tarafından da en yüksek derece olan AAA notunu aldı. OMV ayrıca Vigeo Eiris tarafından sürdürülebilirlik lideri olarak kabul edildi.

OMV, şirketlerin Çevresel, Sosyal ve Yönetişim  performanslarını değerlendiren dünyanın önde gelen üç kurumu tarafından bir kez daha sektöründe sürdürülebilirlik lideri seçildi.  OMV, ilk olarak ISS (Kurumsal Paydaş Hizmetleri) tarafından mutlak B- derecesi ile küresel petrol, gaz ve tüketilebilir yakıt sektöründe en iyi yüzde 5 arasında yer aldı.  OMV, MSCI’nin Çevresel, Sosyal ve Yönetişim araştırmasında ise art arda sekizinci yılında en yüksek derece olan AAA notunu alarak entegre petrol ve gaz sektöründe ilk yüzde 10 arasında yer aldı. OMV, ayrıca  Euronext Vigeo Europe 120 endeksine ilk kez dahil olarak Avrupa ve Euro Bölgesi’ndeki tüm sektörlerdeki ilk 120 sürdürülebilir şirket arasında yer almayı başardı.

Tüm bu başarıların yanı sıra OMV; Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi, FTSE4Good Endeksi ve STOXX Küresel ESG Liderler Endeksi’nde de yer almaya devam ediyor.  Yatırımcılarının, kendi performansıyla ilgili sürdürülebilirlik risk ve fırsatlarını daha iyi değerlendirilebilmesi için ESG derecelendirme kuruluşlarıyla proaktif şekilde çalışan OMV’nin 2019 sonu itibarıyla kurumsal yatırımcılarının yüzde 20’si sosyal sorumlu yatırımcılar olarak sınıflandırılıyor.

OMV’nin sürdürülebilirlik konusundaki yaklaşımı hakkında daha fazla bilgiye www.omv.com/sustainability  adresinden ulaşılabilmektedir.